Robbanás volt egy ferencvárosi társasházban
Az Ipar és a Vaskapu utca sarkán lévő négyemeletes társasház egyik első emeleti lakásában történt, aminek következtében tűz ütött ki.
Megkezdődött a közösségi terek építése a főváros XV. kerületében, újjászervezik az egészségügyi ellátást, és kezdeményezik egy egyházi általános iskola létrehozását is.
László Tamás (Fidesz-KDNP) polgármester arról számolt be, hogy a XV. kerület önkormányzatát 2010-ben 4,2 milliárdos adósságállománnyal vette át, ugyanakkor az utak aszfaltozásán kívül csak minimális fejlesztések voltak. Szavai szerint gyökeres változásra volt szükség, 2,5 milliárd forintnyi, csak fejlesztési célra használható kötvényt bocsátottak ki, amelynek fedezete a működési költségekben elért megtakarítás, emellett pedig intézményfejlesztési alapot hoztak létre.
Az önkormányzat rosszul kidolgozott és csúszásban lévő szociális városrehabilitációs programot örökölt – mondta, hozzátéve, hogy a Zsókavár utcai projektet – amely lakóházak, közintézmények korszerűsítését, közterületi fejlesztéseket foglal magában – újra kellett tervezni. Ezzel együtt új alapelv mentén alakítottak át egy orvosi rendelőt, és ha a törvényi háttér is meglesz, a jelenleg a járóbeteg-szakellátáshoz tartozó feladatokat a háziorvosi szolgálat is elláthatja a jövőben.
A polgármester elmondta, hogy öt központba szerveznék a jelenleg széttagolt alapellátást: ebből hármat ebben a ciklusban megvalósítanak, és előkészítik a másik kettőt is. Kitért arra is, hogy az önkormányzat évente 200-250 millió forintot fordít az egészségügyre, és beszállt a volt Észak-pesti Kórház területén létrehozott új mentőállomás építési költségeibe is.
László arról is beszámolt: szeretne a kerületben egy vagy két egyházi óvodát és egy egyházi általános iskolát is, mert csaknem egy teljes iskolányi gyereket más kerületek egyházi intézményeibe íratnak be szüleik. Kiemelte, hogy a katolikus egyháznak az oktatás mellett a kulturális életben is megnőtt a szerepe, az újpalotai templom megépülése után számos közösségi program színtere lett.
Fejlesztenék a közművelődési intézményeket is, közülük a kerületvezető szerint az újpalotai van a „legmostohább” helyzetben. A meglévő épület felhasználásával vagy annak helyén új intézmény jöhet létre, a létesítmény és a kapcsolódó Fő tér megújítására kiírt országos tervpályázatra 65 munka érkezett be. Az eredmény alapján készül a szabályozási terv, annyi azonban bizonyos, hogy az oda települő vendéglátó és kereskedelmi funkciókat nem szerveznék ki, hanem a bevételeket visszaforgatnák a működtetésbe – ismertette a polgármester.
Ötletpályázatot írtak ki egy rákospalotai központra is, amely a REAC-pálya környékén jöhet létre. Emellett 26 kis tér vagy térszerű közterület újulhat meg: bevonják a lakókat a tervezésbe és egy-egy millió forintot adnak a megvalósításra. A közösségi tervezés kilenc helyen kezdődött meg.
A polgármester ismertette, hogy korábban a lakótelepeken voltak a vaskerítéssel körülvett aszfaltpályák, amelyek tönkrementek, és olykor drogosok vették birtokba őket. Tíz pályát újjáépítettek, emellett elindítottak egy kerületi focibajnokságot is. Kitért arra is, hogy a Szentmihályi út menti „kiserdőt” a hajléktalanok kiköltöztetése után a lakosságnak kell birtokba vennie. Negyvenöt hajléktalannak találtak személyre szabott elhelyezést a máltai szeretetszolgálattal közösen, a területen pedig sportpályákat alakítottak ki és sportversenyeket szerveznek.
A polgármester kihívásnak nevezte az illegális szemétlerakás elleni küzdelmet, emellett a rablások szempontjából is veszélyeztetettnek tartja a városrészt, mert az M3-as és az M0-s autópálya gyors eltűnési lehetőséget ad az elkövetőknek. Megjegyezte, hogy 2013. január 1 után lehetőség lesz olyan szervezetet létrehozni, amely egyesíti egyebek mellett a kerületgazda-szolgálatot, a mezőőröket és hatékony visszatartó erő lehet.